April
5
Դասարանական աշխատանք մաթեմատիկայից/04․04/
- Լրացրո՛ւ բաց թողնված թվերը:
2537, 2538, 2539, 2540, 2541, 2542, 2543, 2544
42537, 42538, 42539, 42540, 42541, 42542, 42543, 42544
- Համեմատի՛ր (<, >, =):
4500 – 900 | > | 4500 – 1900 |
3600 – 2700 | = | 4600 – 3700 |
4236 – 3125 | < | 2897 – 1548 |
2300 + 1600 | > | 1300 + 2600 |
4251 + 3438 | < | 4438 + 3251 |
1832 + 3143 | < | 2546 + 3253 |
34281 | > | 34260 |
58424 | < | 58500 |
12698 | > | 12598 |
- Լուծի՛ր խնդիրները։
1 հատը | 2 հատ | 5 հատ | 7 հատ | |
պաղպաղակ | 70 | 140 | 350 | 490 |
գաթա | 300 | 600 | 1500 | 2100 |
փքաբլիթ | 200 | 400 | 1000 | 1400 |
թխվածքաբլիթ | 400 | 800 | 2000 | 2800 |
կոնֆետ | 250 | 500 | 1250 | 1750 |
Մեկ տուփ հյութ | 550 | 1100 | 2750 | 3850 |
Որքա՞ն գումար է հարկավոր
Ա․Երեք պաղպաղակ, չորս փքաբլիթ, մեկ տուփ հյութ գնելու համար:
Լուծում
70×3=210
200×4=800
1×550=550
210+800+550=1560
Պատ․՝1560
Բ․ Վեց կոնֆետ, յոթ թխվածքաբլիթ, երեք գաթա գնելու համար։
Լուծում
250×4=1000
400×7=2800
300×3=900
1000+2800+900=4700
Պատ․՝4700
Գ․ Աղյուսակից օգտվելով՝ ինքդ կազմի՛ր նոր խնդիրներ։
1.Միքայելը Յոթ կոնֆետ, հինգ թխվածքաբլիթ, երկու գաթա։Որ՞քան գումար է հարկաոր
Լուծում
250×7=1750
400×5=2000
300×2=600
1750+2000+600=4350
Պատ․՝4350Դրամ
2.Ալեքսը հինգ տուփ յութ , ութ կոմֆետ, երկու փքաբլիթ ։Որ՞քան գումար է հարկաոր
Լուծում
5×550=2750
250×8=2000
200×2=400
2750+2000+400=5150
Պատ․՝5150Դրամ